Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia
Baranów, 14.01.2011 r.
GP-7632/ms/16/2010/2011
DECYZJA O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH
ZGODY NA REALIZACJĘ PRZEDSIĘWZIĘCIA
O R Z E K A M
1. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia.
2. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:
1) w fazie realizacji i funkcjonowania przedsięwzięcia należy zapewnić możliwość selektywnej zbiórki odpadów oraz ich sukcesywne wywożenie przez uprawnione firmy,
2) urządzenia do gromadzenia nieczystości i odpadów (osadników ścieków, boksy na odpady itp.) lokalizować w odległości zgodnych z obowiązującymi przepisami, w stosunku do budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej,
3) roboty budowlane w zakresie związanym z realizacją przedsięwzięcia należy wykonywać tylko w porze dziennej (600 - 2200), z uwagi na możliwość występowania oddziaływania akustycznego,
4) w trakcie realizacji inwestycji należy zastosować środki organizacyjne i techniczne w celu ochrony środowiska gruntowo - wodnego przed zanieczyszczeniami ropopochodnymi pochodzącymi od pracujących maszyn i urządzeń,
5) na placu budowy należy ograniczyć pylenie przez polewanie wodą terenu w okresach suszy oraz zabezpieczyć pyliste materiały sypkie przed ich rozwiewaniem,
6) ograniczyć do minimum zniszczenie powierzchni biologicznie czynnej oraz zabezpieczyć drzewa na czas realizacji inwestycji w części podziemnej i nadziemnej zgodnie ze sztuką ogrodniczą,
7) w toku budowy i eksploatacji należy zapewnić właściwą organizację robót z zastosowaniem sprawnego sprzętu,
8) uciążliwość inwestycji związana z działalnością zakładu (hałas, zapylenie, emisja szkodliwych dla zdrowia związków, itp.) ograniczyć do granic działki, do której inwestor posiada tytuł prawny.
3. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym:
1) określić sposób zagospodarowania mas ziemnych usuwanych lub przemieszczanych w związku z realizacją inwestycji,
2) ustalić miejsca do gromadzenia odpadów,
3) montaż o wysokich parametrach zbiorczej instalacji odciągowej zanieczyszczeń,
4) zastosowanie wentylacji mechanicznej/grawitacyjnej,
5) w projekcie budowlanym należy określić wszystkie awarie, jakie mogą występować w trakcie realizacji inwestycji wraz z opisem sposobu ich usunięcia,
4. Stanowisko w sprawie konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę:
1) proponuje się odstąpić od przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko w ramach postępowania o wydanie pozwolenia na budowę.
5. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie występowania poważnych awarii
Planowane przedsięwzięcie, nie jest zaliczane do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii określonych w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 9 kwietnia 2002 roku w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o zwiększonym ryzyku albo zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz.U. nr 58, poz. 535).
6. Wymogi w zakresie ograniczenia transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące trangranicznego oddziaływania na środowisko:
Dla planowanego przedsięwzięcia nie przeprowadzono postępowania dotyczącego transgranicznego oddziaływania na środowisko.
7. Stwierdzenie konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania
Dla planowanego przedsięwzięcia nie zachodzi konieczność ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania.
8. Wnioskodawca zobowiązany jest do:
- uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę obiektu budowlanego i decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego – na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994r. – Prawo budowlane (t.j. z 2003r. Dz.U. Nr 207, poz. 2016 z późniejszymi zmianami).
- uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu – wydawanej na podstawie ustawy z dnia 27 marca 2003 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
W dniu 20.10.2010r na wniosek Pana Roberta Poszwa, ul. Blacharska 15, 63-604 Baranów, wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie budynku produkcyjno – socjalno – magazynowego zakładu stolarsko – tapicerskiego o budynek produkcyjno – socjalno magazynowy oraz wiatę magazynową na terenie nieruchomości nr 293/1 w obrębie geodezyjnym wsi Mroczeń. Zgodnie z art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2008r. Nr 199, poz. 1227) organ prowadzący postępowanie zwrócił się z prośbą o opinię, co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz sporządzenia raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i jego ewentualnego zakresu, do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kępnie.
Po zapoznaniu się z opinią sanitarną nr ON-NS-72/02-40/10 z dnia 22 listopada 2010r. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kępnie, pismem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu nr RDOŚ-30-OO.III-66190-392/10/am z dnia 17 grudnia 2010r., oraz karta informacyjną przedsięwzięcia stwierdzono, że przedmiotowa inwestycja jest wymieniona w § 3 ust. 1 pkt 46 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określania rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.
Zgodnie z zapisem § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397) do postępowań w sprawie decyzji, o których mowa wart. 71 ust. l oraz art. 72 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, wszczętych przed dniem wejścia w życie ww. rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe. W związku z powyższym planowana inwestycja należy do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 46 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zm.), dla których sporządzenie raportu może być wymagane.
Biorąc pod uwagę uwarunkowania wymienione wart. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu
informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko przeanalizowano: skalę i charakter inwestycji, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z realizacją inwestycji, prawdopodobieństwo, czas trwania, zasięg oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją inwestycji oraz usytuowanie przedsięwzięcia na obszarach wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000.
Planowane przedsięwzięcie polega na rozbudowie budynku produkcyjno - socjalno -
magazynowego zakładu stolarsko - tapicerskiego o nowy wolnostojący, jednokondygnacyjny obiekt o powierzchni ok. 1765 m2. W nowym budynku będą się znajdowały pomieszczenia: produkcyjne, magazynowe surowca i wyrobów gotowych oraz socjalne. Część produkcyjna zostanie przeniesiona z istniejących budynków do nowej hali. Natomiast w istniejących obiektach zwiększona zostanie powierzchnia działu montażu oraz tapicerowania. W części produkcyjnej hali będą prowadzone prace związane z mechaniczną obróbką drewna i montażem elementów stelaży na potrzeby mebli tapicerowanych. W ramach przedsięwzięcia zostanie również zbudowana wiata magazynowa o powierzchni ok. 1102 m2stanowiąca magazyn półproduktów i produktów do produkcji mebli tapicerowanych.
Zakład w ciągu roku przerabia ok. 3000 m3surowca (drewna). W produkcji nie stosuje się substancji tj.: kleje, lakiery i rozpuszczalniki. Stelaże produkowane w zakładzie łączone są w sposób mechaniczny za pomocą wkrętów do drewna, a obicia za pomocą zszywek tapicerskich. Z informacji zwartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia wynika, że w wyniku realizacji inwestycji nie zwiększy się produkcja mebli tapicerowanych. Celem inwestycji jest wprowadzenie ładu pomiędzy wydziałami zakładu.
Zakład będzie wyposażony w urządzenia tj.: piła poprzeczna, pilarka taśmowa, kompresor, nagrzewnice, wiertarki. Wszystkie maszyny stolarskie będą zainstalowane wewnątrz hali i podłączone do zbiorczej instalacji wyciągowej pyłu, wyposażonej w wentylator promieniowy o wydajności 12000 m3/h, cyklon o skuteczności całkowitej 80 % oraz kontener na trociny. Pomieszczenia warsztatu będą ogrzewane za pomocą kotła na gaz drzewny. Do celów grzewczych zużywane będzie ok. 120 Mg drewna/rok. Zakład będzie zatrudniał ok. 66 osób i pracował w godzinach dziennych w dni robocze. Po terenie zainwestowania (place składowe drewna i parking) w ciągu dnia będą poruszały się pojazdy ciężkie (1 szt.) i pojazdy osobowe (4 szt.).
Od strony północnej i południowej teren zainwestowania sąsiaduje z polami uprawnymi,
od strony zachodniej z drogą publiczną, a od strony wschodniej z lasem. Najbliżej zlokalizowana zabudowa mieszkaniowa zlokalizowana jest w odległości ok. 90 m od planowanego przedsięwzięcia.
Ze względu na skalę i charakter planowanego przedsięwzięcia, w odniesieniu do art. 63 ust. 1 pkt l lit. a i d ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdzono, że w wyniku realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia nie zwiększy się znacząco poziom hałasu w środowisku. Ponadto przedsięwzięcie nie spowoduje przekroczenia dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu poza terenem, do którego Inwestor posiada tytuł prawny.
Odpady powstające na etapie eksploatacji inwestycji będą gromadzone w sposób selektywny kontenerach lub pojemnikach zlokalizowanych w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych i przekazywane odbiorcom posiadającym zezwolenie na ich zagospodarowanie. Teren zainwestowania posiada przyłącze gminnej sieci wodociągowej. Szacowane zużycie wody na cele sanitarne wyniesie ok. 10m3 /miesiąc. Wytwarzane ścieki bytowe będą odprowadzane do bezodpływowego zbiornika, z którego będą systematycznie odbierane przez koncesjonowanego przewoźnika i wywożone do oczyszczalni ścieków. Po wybudowaniu kanalizacji sanitarnej, ścieki bytowe będą odprowadzane do gminnej sieci kanalizacyjnej. Wody opadowe i roztopowe z powierzchni utwardzonych będą odprowadzane powierzchniowo i zagospodarowane na terenie Inwestora.
W związku z zapisami art. 63 ust. 1 pkt l lit. c i e ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdzono, iż eksploatacja przedsięwzięcia nie wiąże się z nadmiernym wykorzystaniem zasobów naturalnych i ryzykiem wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii.
Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt l lit. b ww. ustawy stwierdzono, że w fazie eksploatacji nie będzie dochodzić do kumulowania się oddziaływań planowanego przedsięwzięcia i innych przedsięwzięć.
Odnosząc się do zapisów art. 63 ust. l pkt 2 lit. e ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ustalono, że inwestycja zlokalizowana jest poza obszarami podlegającymi ochronie na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.), w odległości ok. 6 km od proponowanego obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty "Baranów" PLH300035. Ponadto realizacja inwestycji nie wiąże się z wycinką drzew lub krzewów. Ze względu na lokalizację planowanej inwestycji na terenie częściowo zabudowanym, poza obszarami chronionymi, nie przewiduje się znaczącego negatywnego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze, w tym na obszary chronione, w szczególności na gatunki, siedliska przyrodnicze lub siedliska gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000, ani pogorszenia integralności ww. obszaru lub jego powiązania z innymi obszarami.
Uwzględniając powyższe Wójt gminy w Baranowie postanowieniem nr GP.-7632/ma/16/2010/2011 z dnia 14. 01. 2011r. zwolnił inwestora z przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz ze sporządzenia raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla przedmiotowej inwestycji.
Uwzględniając powyższe wnioski w sentencji niniejszej decyzji zaproponowano odstąpienie od przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko w ramach postępowania o wydanie pozwolenia na budowę.
Stosownie do art. 33 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227) w dniu 12.07.2010 r. podano do publicznej wiadomości informację o zamieszczeniu w prowadzonym przez Urząd Gminy w Baranowie publicznie dostępnym wykazie danych o wniosku i postanowieniu w sprawie wydania przedmiotowej decyzji. Jednocześnie zawiadomiono strony o wszczęciu postępowania w przedmiotowej sprawie. Ponadto informację o wszczęciu postępowania wywieszono na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Baranowie, oraz na słupie ogłoszeniowym we wsi Baranów.
Na etapie żadnym z etapów postępowania, żadna ze stron, ani organizacji społecznych nie wniosła uwag i zastrzeżeń.
W związku z powyższym inwestor realizując przedmiotową inwestycję powinien przyjąć takie rozwiązania i założenia, aby spełniała ona wymogi obowiązujące w zakresie ochrony środowiska i nie powodowała przekroczenia standardów jakości środowiska poza terenem, do którego prowadzący ma tytuł prawny, przez co nie stworzy zagrożenia dla środowiska, warunków życia i zdrowia ludzi oraz nie będzie powodować konfliktów społecznych.
Podstawę prawną do wydania decyzji w przedmiotowym zakresie stanowi art. 75 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227),
Biorąc powyższe pod uwagę należało orzec jak w sentencji.
P o u c z e n i e
Od niniejszej decyzji służy Stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu, składane za pośrednictwem Wójta Gminy Baranów, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia nie rodzi praw do terenu oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich.
Karta Informacyjna Przedsięwzięcia stanowi załącznik nr 1 do niniejszej decyzji.
Otrzymują:
1. Pan Robert Poszwa,
ul. Blacharska 15,
63-604 Baranów,
2. a/a
1.Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu
ul. 28 Czerwca 1956r. 223/229
61 – 486 Poznań
2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
ul. Pocztowa 1
63-600 Kępno
3. Lubojański Jerzy
Metadane | Drukuj | Historia zmian |
Metadane
Źródło informacji: | Iwona Głowik |
Data utworzenia: | (brak danych) |
Wprowadził do systemu: | Iwona Głowik |
Data wprowadzenia: | 2011-01-20 12:40:00 |
Opublikował: | Iwona Głowik |
Data publikacji: | 2011-01-20 13:05:38 |
Ostatnia zmiana: | 2011-01-20 13:15:01 |
Ilość wyświetleń: | 4416 |