Postanowienie o zwolnieniu inwestora z przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz ze sporządzenia raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko
Baranów, 14.01.2011 r.
GP-7632/ms/16/2010/2011
zwolnić inwestora, to jest Pana Roberta Poszwa, ul. Blacharska 15, 63-604 Baranów, z przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz ze sporządzenia raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla inwestycji polegającej na rozbudowie budynku produkcyjno – socjalno – magazynowego zakładu stolarsko – tapicerskiego o budynek produkcyjno – socjalno magazynowy oraz wiatę magazynową na terenie nieruchomości nr 293/1 w obrębie geodezyjnym wsi Mroczeń.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 20.10.2010r na wniosek Pana Roberta Poszwa, ul. Blacharska 15, 63-604 Baranów, wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie budynku produkcyjno – socjalno – magazynowego zakładu stolarsko – tapicerskiego o budynek produkcyjno – socjalno magazynowy oraz wiatę magazynową na terenie nieruchomości nr 293/1 w obrębie geodezyjnym wsi Mroczeń. Zgodnie z art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2008r. Nr 199, poz. 1227) organ prowadzący postępowanie zwrócił się z prośbą o opinię, co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz sporządzenia raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i jego ewentualnego zakresu, do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kępnie.
Po zapoznaniu się z opinią sanitarną nr ON-NS-72/02-40/10 z dnia 22 listopada 2010r. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kępnie, pismem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu nr RDOŚ-30-OO.III-66190-392/10/am z dnia 17 grudnia 2010r., oraz karta informacyjną przedsięwzięcia stwierdzono, że przedmiotowa inwestycja jest wymieniona w § 3 ust. 1 pkt 46 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określania rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.
Zgodnie z zapisem § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397) do postępowań w sprawie decyzji, o których mowa wart. 71 ust. l oraz art. 72 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, wszczętych przed dniem wejścia w życie ww. rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe. W związku z powyższym planowana inwestycja należy do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 46 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zm.), dla których sporządzenie raportu może być wymagane.
Biorąc pod uwagę uwarunkowania wymienione wart. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu
informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko przeanalizowano: skalę i charakter inwestycji, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z realizacją inwestycji, prawdopodobieństwo, czas trwania, zasięg oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją inwestycji oraz usytuowanie przedsięwzięcia na obszarach wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000.
Planowane przedsięwzięcie polega na rozbudowie budynku produkcyjno - socjalno -
magazynowego zakładu stolarsko - tapicerskiego o nowy wolnostojący, jednokondygnacyjny obiekt o powierzchni ok. 1765 m2. W nowym budynku będą się znajdowały pomieszczenia: produkcyjne, magazynowe surowca i wyrobów gotowych oraz socjalne. Część produkcyjna zostanie przeniesiona z istniejących budynków do nowej hali. Natomiast w istniejących obiektach zwiększona zostanie powierzchnia działu montażu oraz tapicerowania. W części produkcyjnej hali będą prowadzone prace związane z mechaniczną obróbką drewna i montażem elementów stelaży na potrzeby mebli tapicerowanych. W ramach przedsięwzięcia zostanie również zbudowana wiata magazynowa o powierzchni ok. 1102 m2stanowiąca magazyn półproduktów i produktów do produkcji mebli tapicerowanych.
Zakład w ciągu roku przerabia ok. 3000 m3surowca (drewna). W produkcji nie stosuje się substancji tj.: kleje, lakiery i rozpuszczalniki. Stelaże produkowane w zakładzie łączone są w sposób mechaniczny za pomocą wkrętów do drewna, a obicia za pomocą zszywek tapicerskich. Z informacji zwartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia wynika, że w wyniku realizacji inwestycji nie zwiększy się produkcja mebli tapicerowanych. Celem inwestycji jest wprowadzenie ładu pomiędzy wydziałami zakładu.
Zakład będzie wyposażony w urządzenia tj.: piła poprzeczna, pilarka taśmowa, kompresor, nagrzewnice, wiertarki. Wszystkie maszyny stolarskie będą zainstalowane wewnątrz hali i podłączone do zbiorczej instalacji wyciągowej pyłu, wyposażonej w wentylator promieniowy o wydajności 12000 m3/h, cyklon o skuteczności całkowitej 80 % oraz kontener na trociny. Pomieszczenia warsztatu będą ogrzewane za pomocą kotła na gaz drzewny. Do celów grzewczych zużywane będzie ok. 120 Mg drewna/rok. Zakład będzie zatrudniał ok. 66 osób i pracował w godzinach dziennych w dni robocze. Po terenie zainwestowania (place składowe drewna i parking) w ciągu dnia będą poruszały się pojazdy ciężkie (1 szt.) i pojazdy osobowe (4 szt.).
Od strony północnej i południowej teren zainwestowania sąsiaduje z polami uprawnymi,
od strony zachodniej z drogą publiczną, a od strony wschodniej z lasem. Najbliżej zlokalizowana zabudowa mieszkaniowa zlokalizowana jest w odległości ok. 90 m od planowanego przedsięwzięcia.
Ze względu na skalę i charakter planowanego przedsięwzięcia, w odniesieniu do art. 63 ust. 1 pkt l lit. a i d ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdzono, że w wyniku realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia nie zwiększy się znacząco poziom hałasu w środowisku. Ponadto przedsięwzięcie nie spowoduje przekroczenia dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu poza terenem, do którego Inwestor posiada tytuł prawny.
Odpady powstające na etapie eksploatacji inwestycji będą gromadzone w sposób selektywny kontenerach lub pojemnikach zlokalizowanych w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych i przekazywane odbiorcom posiadającym zezwolenie na ich zagospodarowanie. Teren zainwestowania posiada przyłącze gminnej sieci wodociągowej. Szacowane zużycie wody na cele sanitarne wyniesie ok. 10m3 /miesiąc. Wytwarzane ścieki bytowe będą odprowadzane do bezodpływowego zbiornika, z którego będą systematycznie odbierane przez koncesjonowanego przewoźnika i wywożone do oczyszczalni ścieków. Po wybudowaniu kanalizacji sanitarnej, ścieki bytowe będą odprowadzane do gminnej sieci kanalizacyjnej. Wody opadowe i roztopowe z powierzchni utwardzonych będą odprowadzane powierzchniowo i zagospodarowane na terenie Inwestora.
W związku z zapisami art. 63 ust. 1 pkt l lit. c i e ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdzono, iż eksploatacja przedsięwzięcia nie wiąże się z nadmiernym wykorzystaniem zasobów naturalnych i ryzykiem wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii.
Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt l lit. b ww. ustawy stwierdzono, że w fazie eksploatacji nie będzie dochodzić do kumulowania się oddziaływań planowanego przedsięwzięcia i innych przedsięwzięć.
Odnosząc się do zapisów art. 63 ust. l pkt 2 lit. e ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ustalono, że inwestycja zlokalizowana jest poza obszarami podlegającymi ochronie na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.), w odległości ok. 6 km od proponowanego obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty "Baranów" PLH300035. Ponadto realizacja inwestycji nie wiąże się z wycinką drzew lub krzewów. Ze względu na lokalizację planowanej inwestycji na terenie częściowo zabudowanym, poza obszarami chronionymi, nie przewiduje się znaczącego negatywnego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze, w tym na obszary chronione, w szczególności na gatunki, siedliska przyrodnicze lub siedliska gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000, ani pogorszenia integralności ww. obszaru lub jego powiązania z innymi obszarami.
W związku z powyższym, dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie budynku produkcyjno - socjalno – magazynowego zakładu stolarsko - tapicerskiego o budynek produkcyjno - socjalno - magazynowy oraz wiatę magazynową w m. Mroczeń, Wójt Gminy w Baranowie zwolnił inwestora z przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
W związku z powyższym należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia.
Pouczenie
Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie.
Otrzymują:
1. Pan Robert Poszwa,
ul. Blacharska 15,
63-604 Baranów,
2. a/a
Metadane | Drukuj | Historia zmian |
Metadane
Źródło informacji: | Iwona Głowik |
Data utworzenia: | (brak danych) |
Wprowadził do systemu: | Iwona Głowik |
Data wprowadzenia: | 2011-01-20 13:52:40 |
Opublikował: | Iwona Głowik |
Data publikacji: | 2011-01-20 13:57:47 |
Ostatnia zmiana: | 2011-01-20 13:57:56 |
Ilość wyświetleń: | 3874 |