Baranów, 24.03.2010r.

GP.7632/01/2010

 

 

 

 

P O S T A N O W I E N I E

 

 

 

Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 roku Nr 98, poz. 1071 ze zm.) oraz art. 63 ust.2 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227), po rozpatrzeniu wniosku Przedsiębiorstwa Wielobranżowego STOLARZ LEMPERT Sp. j. Marianka Mroczeńska 3, 63 – 611 Mroczeń, w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody realizacji przedsięwzięcia:

 

 

 

p o s t a n a w i a m

 

 

zwolnić inwestora, to jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe STOLARZ LEMPERT Sp.j,    z przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz ze sporządzenia raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla inwestycji polegającej na Budowie hali produkcyjno magazynowej na terenie nieruchomości nr 558 i 559/2 w obrębie geodezyjnym wsi Mroczeń.

 

 

 

U z a s a d n i e n i e

 

W dniu 05.01.2010 na wniosek Przedsiębiorstwa Wielobranżowego STOLARZ LEMPERT Sp.j., Marianka Mroczeńska 3, 63 - 611 Mroczeń, zostało wszczęte postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacje przedsięwzięcia polegającego na Budowie hali produkcyjno magazynowej na terenie nieruchomości nr 558 i 559/2 w obrębie wsi Mroczeń.

Po przeanalizowaniu posiadanych przez tut. urząd dokumentów:

- karty informacyjnej przedsięwzięcia,

- postanowienia Państwowego Inspektora Sanitarnego w Kępnie nr ON-NS-72/02-02/10 z dnia 20 stycznia 2010r. w którym organ proponuje odstąpić od konieczności sporządzenia raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko,

- postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu nr RDOŚ-30-OO.I-66190-17/10/ws z dnia 16 marca 2010r., w którym organ wyraża opinię, że dla ww. przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko,   

stwierdzono, iż zgodnie z § 3 ust. 1 pkt. 46 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U. 2004r. Nr 257, poz. 2573 ze zm.) planowana inwestycja zaliczana jest do przedsięwzięć, mogących znacząco oddziaływać na środowisko dla których sporządzenie raportu może być wymagane.

W postępowaniu wzięto pod uwagę informacje zawarte w karcie informacyjnej przedsięwzięcia oraz uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Analizowano skalę i charakter inwestycji, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z jej realizacją, prawdopodobieństwo, czas trwania, zasięg oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, emisję i uciążliwości związane z jej eksploatacją, oraz usytuowanie przedsięwzięcia na obszarach wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarach Natura 2000.

Przedmiotowe przedsięwzięcie polega na budowie hali produkcyjno magazynowej na terenie istniejącego zakładu produkujące części mebli kuchennych. W projektowanej hali umieszczone zostaną maszyny do obróbki płyt wiórowych. Maszyny te przeniesione zostaną z istniejącej części zakładu celem poprawienia warunków i organizacji pracy. Nad maszynami wykorzystywanymi do obróbki drewna zainstalowane będą odciągi powietrza. Powietrze kierowane będzie do filtrów oczyszczających je z pyłów i trocin o skuteczności odpylania ok. 99,8 %. Po realizacji inwestycji, w stosunku do stanu istniejącego, w zakresie emisji substancji do powietrza ulegnie jedynie zmianie położenie maszyn produkcyjnych i emitorów, którymi emitowane są substancje. Nie zmieni się rodzaj i ilość emitowanych do środowiska substancji. Całość prac, tak jak do tej pory, prowadzona będzie wewnątrz zamkniętej hali produkcyjnej. W zakładzie są wykorzystywane płyty wiórowe, które nie zawierają związków chloru, dzięki zastosowaniu podczas ich produkcji azotanu amonu jako środka utwardzającego. Odpady w postaci mezanieczyszczonych płyt wiórowych spalane będą w okresie zimowym w zakładowej kotłowni o mocy ok. 0,52 MW, a energia z nich otrzymana wykorzystywana jest na cele ogrzewania zakładu. Instalacja ta, zgodnie z analizą przedstawioną w karcie informacyjnej przedsięwzięcia, spełnia wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2005r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji (Dz. U. z 2005r. Nr 260, poz. 2181), dla instalacji spalania odpadów. Powstałe podczas spalania płyt wiórowych spaliny oczyszczane są w multicyklonie. Instalacja, w której spalane są płyty wiórowe nie ulegnie zmianie w wyniku realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia, a inwestor posiada dla niej obowiązujące pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. W związku z powyższym uznaje się, że przedmiotowe przedsięwzięcie nie będzie ponadnormatywnie oddziaływać na środowisko w zakresie emisji substancji do powietrza, oraz w zakresie emisji hałasu. Odpady powstające w wyniku eksploatacji przedsięwzięcia przechowywane będą w sposób zabezpieczający środowisko gruntowo-wodne przed zanieczyszczeniem i, poza niezanieczyszczonymi odpadami z płyt wiórowych, przekazywane zewnętrznym podmiotom do odzysku lub unieszkodliwienia. Zakład jest i będzie zaopatrywany w wodę z gminnej sieci wodociągowej. Woda wykorzystywane jest wyłącznie na cele socjalne pracowników. Ścieki z urządzeń sanitarnych odprowadzane są do szczelnego zbiornika bezodpływowego i regularnie wywożone do oczyszczalni ścieków. Na terenie zakładu nie powstają ścieki technologiczne. Wody opadowe i roztopowe odprowadzane są do rowu melioracyjnego na warunkach określonych w pozwoleniu wodnoprawnym wydanym przez Starostę Kępińskiego.

Teren realizacji przedsięwzięcia znajduje się poza obszarami podlegającymi ochronie na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U. z 2009 r., nr 151 poz. 1220 ze zm.), w odległości ponad 2 km od najbliżej zlokalizowanego obszaru Natura 2000, którym jest proponowany obszar mający znaczenie dla Wspólnoty „Baranów" PLH 300035. Uwzględniając charakterystykę i lokalizację inwestycji nie przewiduje się jej negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze, a w szczególności na obszary chronione w tym na siedliska przyrodnicze i gatunki, dla których ochrony został wyznaczony ww. obszar Natura 2000, ani pogorszenia integralności ww. obszaru i jego powiązania z innymi obszarami.

Z uwagi na charakter i skalę przedsięwzięcia oraz z uwagi na brak negatywnego wpływu na obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, Wójt Gminy w Baranowie zwolnił inwestora z przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

W związku z powyższym należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia.

 

 

Pouczenie:

 

Na niniejsze postanowienie służy stronom zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu za pośrednictwem Wójta Gminy w Baranowie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Otrzymują:

 

1. STOLARZ LEMPERT Sp.j

    Marianka Mroczeńska 3

    63-611 Mroczeń

2. a/a

 

Do wiadomości:

1)     Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu

ul. 28 czerwca 223/229

61 – 485 Poznań

2)     Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kępnie

ul. Pocztowa 1

63 – 600 Kępno

3)     Zbigniew Bartos, Mroczeń 28, 63-611 Mroczeń

4)     Gliński Wiesław, Mroczeń 26, 63-611 Mroczeń

5)     Związek Spółek Wodnych, ul. Kościuszki 9, 63-600 Kępno

 

 

 

 

 

 

M.S.